Search for content and authors
 

Zmiany w obecności galanino-immunoreaktywnych (GAL-IR) neuronów śródściennych zwojów jelitowych u pacjentów z lekoopornym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Barbara Kamińska 1Piotr P. Landowski 1Maria Korzon 1Sławomir Gonkowski 3Mariusz Majewski 2

1. Akademia Medyczna, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej, Nowe Ogrody 1-6, Gdańsk 80-803, Poland
2. UWM, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Fizjologii Klinicznej, Olsztyn, Poland
3. UWM, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Zespół Fizjologii Klinicznej Katedry Morfologii Funkcjonalnej, Olsztyn, Poland

Abstract

Wprowadzenie: Zjawisko plastyczności układu nerwowego dotyczy między innymi zagadnień związanych ze zmianami kodowania chemicznego poszczególnych elementów układu nerwowego w przebiegu różnorodnych stanów chorobowych i określa związek pomiędzy powstaniem, rozwojem i zejściem procesów patologicznych, a zmiennością ekspresji poszczególnych neuropeptydów. Wykazano, iż zawartość niektórych neuropeptydów w ścianie jelita grubego, bądź też w neuronach pozajelitowych zaopatrujących te odcinki przewodu pokarmowego, ulega zasadniczym i znaczącym zmianom w przebiegu stanu zapalnego. W neuronach zwojów splotów jelitowych występują liczne neuropeptydy, a wśród nich galanina (GAL), która, między innymi, reguluje skurcze jelit i modyfikuje jonowy transport nabłonkowy w jelitach, a także wydaje się prawdopodobne, że może odgrywać dużą rolę w etiologii biegunek pochodzenia zapalnego.
Cel pracy: Określenie zmian w liczebności neuronów GAL-IR w śródściennych zwojach jelita u pacjentów z lekoopornym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, w porównaniu do obrazu obserwowanego u osób klinicznie zdrowych.
Materiały i metody: Wycinki okrężnicy zstępującej pobrano w czasie pankolektomii od 2 pacjentów z rozpoznanym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego(wzjg) nie poddających się leczeniu farmakologicznemu oraz z resekowanych przetok kałowych u 3 dzieci w czasie zabiegu odtwórczego w przebiegu zarośnięcia przewodu pokarmowego (grupa kontrolna). Pobrane wycinki krojono na 12 μm skrawki i barwiono przy użyciu rutynowej techniki pośrednich barwień immunofluorescencyjnych w kierunku wykazania obecności struktur nerwowych zawierających GAL.
Wyniki: W skrawkach okrężnicy uzyskanej od pacjentów klinicznie zdrowych neurony GAL-IR stanowiły 30,9%, 36,1% i 28,7% wszystkich komórek zwojowych w odpowiednio zwoju mięśniówkowym (MP), podśluzówkowym zewnętrznym (OSP) i podśluzówkowym wewnętrznym (ISP). Komórki te były zaopatrywane przez liczne (MP), bądź też nieliczne (OSP, ISP) terminale GAL-IR, pochodzące najprawdopodobniej w wyższych odcinków jelita. W przypadkach wzjg obserwowano drastyczny spadek liczebności komórek GAL-IR (5,8%, 24,6% i 16,3% w odpowiednio MP, OSP i ISP), z jednoczesnym wzrostem gęstości włókien GAL-IR w poszczególnych zwojach (liczne w OSP i ISP, bardzo liczne w MP). Gęstość włókien GAL-IR w mięśniówce jelita nie różniła się znacząco w skrawkach uzyskanych od osób zdrowych (18,4 włókna/pole widzenia) i wzjg (17,3 włókna/pole widzenia). Znamienne różnice zaobserwowano natomiast na terenie krypt okrężniczych: u osób zdrowych liczba włókien w polu widzenia wynosiła średnio 23/pole widzenia, a u osób cierpiących na wzjg jedynie 13/pole widzenia.
Wnioski: Niedobór GAL, powodowany schorzeniem przewlekłym i/lub rodzajem stosowanej terapii może być przyczyną zaburzeń w sekrecji/wchłanianiu elektrolitów przez uszkodzona barierę enterocytarną, co może manifestować się zaostrzeniem/utrzymywaniem się objawów biegunkowych.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 2., by Barbara Kamińska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-04-18 21:36
Revised:   2009-06-08 12:55