Search for content and authors
 

Ocena flory bakteryjnej jelita grubego, ze szczególnym uwzględnieniem bakterii redukujących siarczany w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit u dzieci.

Barbara Kamińska 1Piotr P. Landowski 1Adam Szarszewski 1Jacek Brodzicki 1Maria Korzon 1Julianna Kurlenda 2Irena Aleksandrowicz 2

1. Akademia Medyczna, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej, Nowe Ogrody 1-6, Gdańsk 80-803, Poland
2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Zakład Mikrobiologii Klinicznej, Gdańsk, Poland

Abstract

Wprowadzenie: Do grupy nieswoistych zapaleń jelit (NZJ) zalicza się przede wszystkim wrzodziejące zapalenie jelita grubego (wzjg) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). Są to schorzenia o charakterze przewlekłym, ze skłonnością do okresowych zaostrzeń i remisji. Etiologia tych schorzeń pozostaje nadal w pełni nie poznana. Wiadomo, że wśród licznych czynników biorących udział w patogenezie tych chorób główną rolę odgrywają: uwarunkowana genetycznie osobnicza podatność organizmu, układ immunologiczny przewodu pokarmowego i jego bariera śluzówkowa oraz skład flory jelitowej. Temu ostatniemu czynnikowi poświęca się coraz więcej uwagi i podkreśla kluczową rolę bakterii jelitowych w zainicjowaniu i/lub podtrzymywaniu lokalnego stanu zapalnego. Udowodniono, że zaburzenie równowagi pomiędzy fizjologiczną i patologiczną florą bakteryjną jest odpowiedzialne za wywołanie miejscowego stanu zapalnego jelita.
Wśród bakterii kolonizujących jelito grube człowieka najliczniejszą grupę stanowią beztlenowce. Do grupy tej należą bakterie redukujące siarkę ( sulphate-reducing bacteria -SRB). Wytwarzany siarkowodór, końcowy produkt metabolizmu bakterii SRB, może odgrywać ważną rolę w patogenezie NZJ.
Cel pracy: Celem pracy była ocena składu flory bakteryjnej jelita grubego, z izolacją szczepów produkujących siarkowodór u dzieci z nieswoistym zapaleniem jelit o różnym stopniu aktywności klinicznej.
Materiał i metoda: Badaniami objęto grupę 44 dzieci hospitalizowanych w latach 2001-2003 w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej AM w Gdańsku. W grupie tej było 20 dziewcząt i 24 chłopców, w wieku od 3 do 16 lat. U 11 dzieci rozpoznano chorobę Leśniowskiego-Crohna, u 16 dzieci wrzodziejące zapalenia jelita grubego, a u pozostałych 10 dzieci nieokreślone nieswoiste zapalenie jelit. Stopień aktywności choroby określono odpowiednio na podstawie PCDAI i skali Truelova-Wittsa. Grupę kontrolną stanowiło 7 dzieci u których nie stwierdzono zmian zapalnych błony śluzowej jelita grubego. U wszystkich dzieci wykonano badanie mikrobiologiczne bioptatów błony śluzowej jelita grubego w celu izolacji beztlenowych szczepów bakteryjnych produkujących siarkowodór.
Wyniki: W badanej grupie dzieci z rozpoznanymi wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i z chorobą Leśniowskiego-Crohna, stwierdzono przede wszystkim obecność w jelicie grubym bakterii z grupy Bacteroides i Clostridium. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w przypadkach nieswoistego zapalenia jelit o średnim i ciężkim stopniu aktywności klinicznej izolowane z bioptatów drobnoustroje posiadają zdolność do syntetyzowania siarkowodoru. Szczepy takie stwierdzono u 9 dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna, 11 z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz jedynie u 2 dzieci z nieokreślonym nzj i 2 z grupy kontrolnej.
Wnioski: Wstępne wyniki wskazują na obecność bakterii produkujących siarkowodór w grupie dzieci z nieswoistymi zapaleniami jelit. U dzieci o średniociężkim stopniu aktywności nzj dominują bakterie z grupy Bacterioides fragilis (H2S+).

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 2., by Barbara Kamińska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 14:20
Revised:   2009-06-08 12:55