Search for content and authors
 

Wpływ warunków generowania nanocząstek srebra na barwę włókien

Emilia Śmiechowicz ,  Piotr Kulpiński 

Politechnika Łódzka, Katedra Włókien Sztucznych, Żeromskiego 116, Łódź 90-924, Poland

Abstract

Od niepamiętnych czasów człowiek podejmował próby manipulowania materią. Próby te przeprowadzane najczęściej nieświadomie lub w oparciu o dość przypadkowe obserwacje czasami kończyły się sukcesem. Ciekawym przykładem może być puchar Likurga, w którym obecność nanocząstek wpływa na jego zaskakujące efekty barwne. Wraz z postępem nauki i technologii zaczęto badać, analizować i wyjaśniać pewne niewytłumaczalne wcześniej zjawiska jednocześnie dążąc do kontrolowania wszelkich procesów. Szczegółowa wiedza dotycząca procesów i reakcji chemicznych, w coraz większym stopniu pozwala osiągnąć z góry oczekiwany rezultat, a potem powtórzyć go tyle razy ile tylko zapragniemy.

W prezentowanych wynikach badań pokazano możliwości kontrolowania barwy włókien celulozowych modyfikowanych nanocząstkami srebra generowanych w trakcie procesu wytwarzania roztworu przędzalniczego. Jedną z wielu zalet tej metody jest to, iż pozwala ona uzyskać włókna o szerokiej gamie kolorów, wykorzystując do tego celu tylko jeden rodzaj prekursora o danym stężeniu, a zmieniając jedynie parametry prowadzenia procesu syntezy nanocząstek srebra. Interesujące, głębokie i połyskujące w świetle efekty barwne otrzymanych włókien uzyskano dzięki połączeniu nanotechnologii z technologią otrzymywania włókien celulozowych typu Lyocell. W omawianych badaniach nanocząstki srebra generowano w różnych warunkach (np. w świetle słonecznym, w ciemni, bezpośrednio w NMMO lub bezpośrednio na celulozie) i na różnych etapach otrzymywania roztworu przędzalniczego. Do oceny barwy otrzymanych włókien wykorzystano Spectroreflectometr  Mackbeth Color Eye 200. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że barwa włókien jest w ściśle uzależniona od zastosowanych warunków reakcji syntezy nanocząstek srebra i w efekcie od wielkości i kształtu ziaren srebra.

Głównym celem badań w tym obszarze jest możliwość przyszłego programowania i kontroli barwy włókien. Otrzymane włókna celulozowe, ze względu na ich właściwości bakteriobójcze będą mogły znaleźć zastosowanie głównie w medycynie jako materiały opatrunkowe i odzież ochronna. Unikatowe walory estetyczne włókien, których nie można uzyskać na drodze tradycyjnych metod barwienia pozwolą również na ich wykorzystanie między innymi do celów dekoracyjnych i odzieżowych.

 

Auxiliary resources (full texts, presentations, posters, etc.)
  1. FULLTEXT: Wpływ warunków generowania nanocząstek srebra na barwę włókien, Microsoft Office Document, 1.2MB
 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: Poster at Nano-Biotechnologia PL, by Emilia Śmiechowicz
See On-line Journal of Nano-Biotechnologia PL

Submitted: 2012-06-28 14:28
Revised:   2013-02-13 17:46