Search for content and authors
 

Uszlachetnianie nano-srebra w urządzeniu ekstremalnych przyspieszeń

Bogumił Węgliński 1Marian Mazurkiewicz 1Stanisław Lasko 

1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wrocław 53-345, Poland

Abstract

W referacie opisano zasadę generowania ekstremalnych przyspieszeń w wirujących krążkach i praktyczne możliwości uzyskiwania naprężeń w cząstkach rozdrabnianego materiału rzedu 4000 - 10000 MPa, w nastęstwie zastosowania peryferyjnych predkości krążka nawet do 1500 m/s. poziom tych naprężeń w konwencjonalnych młynach udeżeniowych jest rzędu 10 - 20 MPa.

Urządzenie, którego głównym elementem jest wirujący krążek, może być stosowane, przede wszystkim, do mikronizcji i nanonizacji różnorodnych materiałów. Innym interesującym zastosowaniem, które przedstawiono w referacie, jest wspomaganie wytwarzania nano-cząstek srebra wyprodukowanych metodą chemicznego wytrącania. Cząstki wyprodukowane tą metodą aglomerują się w klastery, co degraduje jakość takiego produktu. Rozdzielenie tych klasterów na pojedyncze cząstki jest bardzo trudne technologicznie i kosztowne. Urządzenie wg opisu stwarza warunki bardzo skutecznego rozdzielania tych klasterów na pojedyncze cząsteczki i generowania produktu o niezwykle dużej gęstości nasypowej.

Siły odśrodkowe generowane w wysoko-obrotowych krążkach, w warunkach pracy na "sucho" oraz w warunkach pracy na "mokro", bardzo skutecznie homogenizują nano-srebro i nadają mu właściwości użytkowe o niespotykanej, z punktu widzenia zastosowań, jakości.

W referacie zostaną opisane fizyczne podstawy działania urządzenia, w warunkach "suchej" i "mokrej" technologii, a także zostaną przedstawione rezultaty prób przeprowadzonych dla peryferyjnej prędkości krążka 400 m/s. Zostanie również przedstawiona analiza wydajności urządzenia.


 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at Nanotechnologia PL, by Bogumił Węgliński
See On-line Journal of Nanotechnologia PL

Submitted: 2010-06-07 18:17
Revised:   2010-06-07 18:17