Search for content and authors
 

Ocena przydatności testu na krew utajoną w kale w opiece profilaktyczno-diagnostycznej członków rodzin z HNPCC

Zbigniew K. Banaszkiewicz 1Krzysztof Tojek 1Paweł Jarmocik 1Jan Lubiński 2

1. Akademia Medyczna, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Ujejskiego 75, Bydgoszcz 85-168, Poland
2. Pomorska Akademia Medyczna, Zakład Genetyki i Patomorfologii, P.Wielkopolskich 72, Szczecin, Poland

Abstract

Ocena przydatności testu na krew utajoną w kale w opiece profilaktyczno-diagnostycznej członków rodzin z HNPCC.
Wstęp: Dziedziczne predyspozycje do występowania raka jelita grubego ocenia się na 10-20% a wśród nich postać dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego /HNPCC/ występuje najczęściej. Członkowie rodzin z HNPCC wymagają specjalnej formy opieki profilaktyczno-diagnostycznej. Mimo wykonywania zgodnie z zaleceniami kolonoskopii co 1 -2 lata poczynając od 20 -25 oku życia stwierdza się u części obserwowanych osób w przerwach między badaniami zaawansowane nowotwory jelita grubego /NJG/.
Cel pracy: ocena trafności pomiaru testu immunochromatograficznego na krew utajoną w kale Hem-Check-1 w wykrywaniu zawansowanych NJG u członków rodzin z HNPCC w okresach między kontrolnymi badaniami endoskopowymi.
Metodyka: Badania wykonano u 56 kolejnych osób z rodzin z HNPCC, u których ostatnie badanie endoskopowe wykonane 12 miesięcy wcześniej nie wykazało patologii. Wśród badanych było 41 /73,23%/ kobiet i /15 /26,77%/ mężczyzn. U wszystkich wykonano badanie kału na krew utajoną i kolonoskopię. W badaniu endoskopowym zmiany patologiczne stwierdzono u 17 osób/30,36%/. Oceniono czułość, swoistość, wartość predyktywną dodatnią, ujemną i dokładność rozpoznania testu na krew utajoną w kale w stosunku do zaawansowanych NJG.
Wyniki: Dodatni test na krew utajoną stwierdzono u 10 osób i w tej grupie rozpoznano kolonoskopowo chorobę jelita grubego u 9 osób /90%/. W jednym przypadku test był fałszywie dodatni. Zaawansowane NJG rozpoznano u 7 osób. Ocenę trafności testu na krew utajoną dokonano w stosunku do NJG. Czułość testu wynosiła 85,71%, swoistość 91,84%, wartość predyktywna dodatnia 60%, wartość predyktywna ujemna 97,83% i dokładność rozpoznania = 91,07%.
Wniosek: Wykonanie testu na krew utajoną w kale może być przydatny do kwalifikacji członków rodzin z HNPCC do wykonania wcześniejszej kolonoskopii.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 2., by Zbigniew K. Banaszkiewicz
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 14:23
Revised:   2009-06-08 12:55