Search for content and authors
 

Rola autoprzeciwciał w diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna

Patrycja J. Zawadzka 1Liliana Łykowska-Szuber 1Mirosław Szczepański 2Husam Samara 2

1. Akademia Medyczna, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych, Przybyszewskiego 49, Poznań 60-355, Poland
2. Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Patomorfologii, Przybyszewskiego 49, Poznań 60-572, Poland

Abstract

WPROWADZENIE: Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit, których etiologia nie została jeszcze w pełni poznana. Diagnostyka i różnicowanie tych chorób sprawia często wiele trudności. Markerami serologicznymi w nieswoistych zapaleniach jelit są przeciwciała przeciw Saccharomyces Cerevisiae (ASCA), przeciw części zewnątrzwydzielniczej trzustki (PAB), przeciw komórkom kubkowym jelita (GAB)oraz okołojądrowe przeciwciała przeciw cytoplazmie neutrofilów (p-ANCA).
CEL: Celem pracy jest określenie częstości występowania przeciwciał ASCA, PAB, p-ANCA i GAB u pacjentów ze świeżo rozpoznaną chorobą Leśniowskiego-Crohna hospitalizowanych w Klinice Gastroenterologii AM w Poznaniu w roku 2003 oraz ich korelacja z aktywnością procesu chorobowego.
METODY: W badaniu wzięło udział 20 chorych ze świeżo rozpoznaną chorobą Leśniowskiego-Crohna, a grupę kontrolną stanowiło 20 zdrowych ochotników. Przeciwciała ASCA, PAB, p-ANCA i GAB badano metodą immunofluorescencji pośredniej. Stan kliniczny chorych określano przy pomocy wskaźnika aktywności choroby Crohna (CDAI).
WYNIKI: Przeciwciała ASCA występowały u 65% chorych, a przeciwciała PAB u 50% chorych, a w grupie kontrolnej wynosiły po 5%. W badanej populacji nie występowały preciwciała GAB, natomiast p-ANCA wykryto u 10% chorych, co stanowi taką samą częstość, jak w grupie kontrolnej. Wskaźnik CDAI wynosił 61-350.
WNIOSKI: Przeciwciała ASCA i PAB są pomocne w diagnostyce choroby Leśniowsiego-Crohna oraz w różnicowaniu z colitis ulcerosa, szczególnie w przypadkach wątpliwych. Występowanie tych przeciwciał nie koreluje z aktywnością procesu chorobowego. Częstość występowania przeciwciał p-ANCA i GAB jest taka sama w grupie chorych i w grupie kontrolnej

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 2., by Patrycja J. Zawadzka
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 11:23
Revised:   2009-06-08 12:55