Search for content and authors
 

Estymacja typu Winsora w badaniach podmiotów gospodarczych

Grażyna Dehnel 

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, al. Niepodległości 10, Poznań 60-967, Poland

Abstract

Estymacja punktowa dla małych domen w statystyce gospodarczej, z uwagi na własności cech, nie należy do prostych. Jak wiadomo zmienne dotyczące podmiotów gospodarczych charakteryzują się silną prawostronną asymetrią, znacznym zróżnicowaniem i dużą koncentracją. Przyczyną niejednorodnych rozkładów podmiotów jest między innymi obecność obserwacji odstających i dość znaczny odsetek jednostek, dla których zmienne przyjmują wartości zerowe. Stąd też stosowanie klasycznych estymatorów jest niewłaściwe. Często bowiem nie zachowują swoich własności takich jak: nieobciążoność, czy duża efektywność.

Jedno z podejść do estymacji stosowanej w statystyce gospodarczej polega na dokonaniu pewnej modyfikacji, która ma na celu „uodpornienie” estymatora na duże reszty. Jednostki wylosowane do próby, u których wartości cechy wykraczają poza pewne ustalone wartości graniczne zostają zmienione. Ta zmiana może odbywać się poprzez zmodyfikowanie wartości wag związanych z obserwacjami odstającymi lub poprzez zmodyfikowanie wartości zmiennych badanych tych jednostek. Przykładem tego drugiego podejścia jest estymator Winsora. Proponuje dostosowanie jednostek znajdujących się poza wartościami granicznymi do jednostek bliskich wartościom granicznym. Dalej szacunek przebiega zgodnie z estymacją typu GREG, czy HT. Największą trudność w estymacji Windsora stwarza dobranie odpowiednich wartości granicznych pozwalających nad dokonanie podziału danych na dwie grupy. Jedną z nich stanowią dane wykorzystane do budowy modelu, drugą - obserwacje odstające.

W referacie przedstawione są rezultaty badania symulacyjnego, w którym ocenie poddano różne techniki stosowane do wyznaczania wartości granicznych. W obliczeniach wykorzystano wyniki badania reprezentacyjnego SP3 dotyczącego mikroprzedsiębiorstw wzbogacone o informacje pochodzące z rejestrów podatkowych Ministerstwa Finansów.

Należy podkreślić, że zastosowanie rejestrów administracyjnych, w tym także podatkowych w badaniach z zakresu statystyki gospodarczej jest w krajach Unii Europejskiej bardzo powszechne. Polska znajduje się na początkowym etapie przemian dotyczących wykorzystywania przez statystykę publiczną informacji ze źródeł administracyjnych. Warto zatem bliżej przyjrzeć się nowym technikom estymacji pośredniej, które korzystając z dodatkowych źródeł informacji dostarczają szacunków bardziej precyzyjnych, są bardziej odporne na wartości odstające.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS, Sesja plakatowa, by Grażyna Dehnel
See On-line Journal of XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS

Submitted: 2007-04-15 21:29
Revised:   2009-06-07 00:44