E-MRS Fall Meeting 2003

 on-line journal

Time
Duration
Type
Presenting person
Title

September 15th, Monday

13:50 Opening address - Krystyna Lawniczak-Jablonska, Bronislaw A. Orlowski - Main Building, room 134
14:00 Afternoon session - Maria Lefeld-Sosnowska - Main Building, room 134
14:00 00:30:00 invited oral tilo baumbach X-ray imaging of semiconductor micro- and nanostructures in real and reciprocal space
14:30 00:30:00 invited oral Marco Di Michiel In-Situ High Energy Ultra-Fast X-Ray Micro-Tomography
15:00 00:30:00 invited oral Julian Stangl High resolution x-ray scattering from self-organized nanostructures
15:30 Coffee break - Main Building, Main Hall (Duża aula)
15:50 Afternoon session - continued - Czesław Kapusta - Main Building, room 134
15:50 00:15:00 oral Jürgen Härtwig Characterization of defects in protein crystals by means of synchrotron multiple-crystal topography and reciprocal space mapping
16:05 00:15:00 oral Natalia M. Shmidt Multifractal analysis in diagnostics of nanostructures
16:20 00:15:00 oral Grzegorz Jurczak Modelling of indium rich clusters in MOCVD InGaN/GaN multilayers
16:35 00:15:00 oral Wojciech Szuszkiewicz Structure characterisation of MBE-grown ZnSe:Cr layers
19:00 Poster session - Main Building, Main Hall (Duża aula)
19:00 #B-1 poster Adam Łaszcz Transmission Electron Microscopy of Iridium Silicide Contacts for Advanced MOSFET Structures with Schottky Source and Drain
19:00 #B-2 poster Julian Auleytner Nanostructure of laser annealed Ge-implanted near-surface Si layers
19:00 #B-3 poster Jadwiga Bak-Misiuk Structural and optical properties of high temperature and high pressure treated Si:H,D
19:00 #B-4 poster Ewa Benko CBN-Ti/TiN composites: hardness and chemical equilibrium as function of temperature
19:00 #B-5 poster Mikhail F. Bobrov Quantum Chemistry Analysis of Electron Density in Cyclophosphazenes and in their Supramolecular Complexes
19:00 #B-6 poster Oleksandr Y. Bonchyk X-Ray diffraction studies of radiation defects in CdTe single crystals and epitaxial layers
19:00 #B-7 poster Marta Borowiec XANES and X-MCD study of Nd_{2}TM_{17}A_{x} (TM=Fe, Co; A=N,H) compounds
19:00 #B-8 poster Kwun-Bum Chung Characteristics of the interface dependent silicide formation for Gd on Si substrate
19:00 #B-9 poster Iraida N. Demchenko Investigation of Ge quantum dots buried in silicon matrix by x-ray absorption
19:00 #B-10 poster Jaroslaw Domagala Lattice parameters changes of GaMnAs layers induced by annealing
19:00 #B-11 poster Elzbieta Dynowska High-pressure phase transition and compressibility of zinc-blende HgZnSe mixed crystals
19:00 #B-12 poster Alexander K. Fedotov A set of equations of stress-mediated evolution of the nonequilibrium dopant-defect system in semiconductor crystals
19:00 #B-13 poster Alexander K. Fedotov Simulation of oxygen-contained complexes in silicon-silicon interface in cluster approximation
19:00 #B-14 poster Pavlo V. Galiy Studies of Interface Carbon Layer Formation on the Cleavage Surfaces of In_4Se_3 Layered Crystals by X-ray Photoelectron and Auger Electron Spectroscopy
19:00 #B-15 poster Krzysztof Godwod X-ray study of quartz single crystals implanted with fast Ar ions
19:00 #B-16 poster Joanna N. Gorecka Transmission electron microscopy and X-ray diffraction study of \alpha'-Al_2 CO crystals
19:00 #B-17 poster Sebastien Saude Sub-surface Investigation of Open-volume Defects induced by Ion Implantation in Zirconia Single Crystals
19:00 #B-18 poster Ewa Grzanka Examination of the atomic Pair Distribution Function (PDF) of SiC nanocrystals by in-situ high pressure diffraction
19:00 #B-19 poster Adrianna W. Jabłońska Separation of vibrational and static disorder in amorphous In-Se films by EXAFS
19:00 #B-20 poster Katarzyna Jach Polymeric flocculation of ceramic slurry obtained by the Direct Coagulation Casting
19:00 #B-21 poster Dariusz Jach Processing of the ceramic materials by the gelcasting method
19:00 #B-22 poster SeongJun Kang Characteristics of the optimized pentacene thin film transistor via OTS treatment of gate insulator and thermal treatment of pentacene layer
19:00 #B-24 poster Grzegorz P. Karwasz Positron-annihilation monitoring of reduction processes in conducting glasses
19:00 #B-25 poster Barbara Klimesz Pr^{+3} and Tm^{+3} containing transparent glass ceramic in the GeO_{2}-PbO-PbF_{2}-LnF_{3} system
19:00 #B-26 poster Dorota Klinger Defect structure of Sn-implanted Si crystal annealed by nanosecond laser pulse
19:00 #B-27 poster Mirosław Kozłowski Microstructure of Fe_3O_4 film grown on Si(100) substrate, investigated by TEM and X-ray methods
19:00 #B-28 poster Krystyna Lawniczak-Jablonska Use of element selective methods for characterization of thin films
19:00 #B-29 poster Maria Lefeld-Sosnowska Conventional and SR reflection topography of GdCa_4O(BO_3)_3 crystals
19:00 #B-30 poster Beata Leszczyńska-Madej Structure and Properties of dynamically compressed Al99,5 and AlCuZr alloy.
19:00 #B-31 poster Bozena Losiewicz The electrodeposition of amorphous Ni-P coatings containing TiO_2 and Ti powders
19:00 #B-32 poster Sigitas Mickevicius Determination of vanadium valence in hydrated compounds
19:00 #B-33 poster Sigitas Mickevicius Photoemission study of the LT-GaAs
19:00 #B-34 poster Robert Mroczka Geometrical description of the X-ray capillary and total reflection mirror surfaces with assumed reflection features
19:00 #B-35 poster Iwona Napłoszek-Bilnik Electrolytic production and heat-treatment of Ni-based composite layers containing intermetallic phases
19:00 #B-36 poster Waldemar Nowicki Phase transitions in the spinel Li_xMn_{3-x}O_4 intercalation compounds. Synchrotron X-ray diffraction studies.
19:00 #B-37 poster Bronislaw A. Orlowski Mn doped ZnTe (110) (1x1) surface in Resonant Photoemission study
19:00 #B-38 poster Bronislaw A. Orlowski Differential Reflectivity and Photoemission study of ZnTe and CdTe(110) surface
19:00 #B-39 poster Sergey V. Ovsyannikov Thermo- and galvanomagnetic characterisation of heterophase structures with variable configuration of inclusions
19:00 #B-40 poster Sergey V. Ovsyannikov Investigation of PbSe single crystals under the neutron irradiation
19:00 #B-41 poster Wojciech Paszkowicz X-Ray Study of Lattice Parameters of GaN in a Broad Temperature Range
19:00 #B-42 poster Bożena Pietrzyk Electron backscatter diffraction as a useful method for alloys microstructure characterization
19:00 #B-43 poster Paweł Piszora X-ray powder diffraction investigation of lithium manganese spinel oxides with cubic, tetragonal and orthorhombic structure.
19:00 #B-44 poster Branko Pivac GISAXS study of hydrogen implanted silicon
19:00 #B-45 poster Dmytro I. Savytskii Twin structure of LSGMO crystals studied by Laue method
19:00 #B-46 poster Anatoliy Senyshyn Thermal expansion of NdGaO_3 perovskite
19:00 #B-47 poster Artem Shalimov Influence of substrate miscut angle on dislocation density in GaAs/Si heterostructures obtained by HRXRD
19:00 #B-48 poster Czesław Ślusarczyk Time-resolved SAXS data analysis of a lamellar two-phase polymer system by means of the correlation function
19:00 #B-49 poster Feliks Stobiecki Moessbauer spectroscopy, interlayer coupling and magnetoresistance of irradiated Fe/Cr multilayers
19:00 #B-50 poster Ewa Talik XPS investigations of NdGaO3 wafers
19:00 #B-51 poster Zinoviya F. Tsybriy-Ivasiv The Hg_{1-x}Cd_xTe Epilayers Investigation and Characterization
19:00 #B-52 poster Leonid Vasylechko Crystal structure and thermal expansion of PrGaO_3 in the temperature range 10-1253 K
19:00 #B-53 poster Marius Volmer Characterisation of Permalloy based thin films and magnetic multilayers using the magnetoresistance and Hall effect measurements
19:00 #B-54 poster Wojciech Wierzchowski Synchrotron X-ray Diffraction studies of silicon implanted with high energy Ar ions after thermal annealing
19:00 #B-55 poster Paweł Wiśniewski New water thinnable acrylic - allyl dispersions in die pressing of alumina
19:00 #B-56 poster HANNA WRZESIŃSKA Surface morphology, nanomechanical and tribological behaviours of ultrathin nitride superlattice films.
19:00 #B-57 poster Danuta Zymierska X-ray diffractometric study of micro-precipitates created by fast nitrogen ions in GaAs single crystal
19:00 #B-58 poster Tim G. Zagurenko New Technique for Magnetic Phase Transitions Diagnostics
19:00 #B-59 poster Oleksandr Zakharyash Metastable state in Hg_{1-x}Cd_xTe crystals
19:00 #B-60 poster Merabet abdelali The segregation of Arsenic and Boron in the interface of a polysilicon on silicon during rapid thermal annealing
19:00 #B-61 poster Valentina V. Arbenina Auger Electron Spectroscopy studies of the microstructure and diffusion processes at interfaces of multilayer platings used in laser diode technology
19:00 #B-62 poster Artur Jaśkiewicz Breakdown of passivity in Al-Ta and Al-Nb amorphous alloys
19:00 #B-63 poster Patrick Hoffmann Photoemission studies of very thin (<10nm) silicon oxynitride (SiO_xN_y) layers formed by PECVD
19:00 #B-64 poster Jacek M. Grochowski Tautomeric perferences in solution and crystaline state of new ylidenemalonodinitrile, fungicidal species precursor.
19:00 #B-65 poster Vedran Vonk Towards In-Situ Pulsed Laser Deposition
19:00 #B-66 poster Jerzy B. Pełka Structure modifications in materials irradiated by ultra-short pulses of VUV free electron laser
19:00 #B-67 poster Jaroslaw Janicki SAXS and WAXD real time studies on nanostructures of selected polymer materials
19:00 #B-68 poster Marcin Pisarek Effect of cathodic hydrogen charging on catalytic activity of Cu-Hf amorphous alloys
19:00 #B-69 poster Svitlana Stelmakh X-ray diffraction studies of thermal properties of bulk- and surface-atoms of nanocrystalline SiC

September 16th, Tuesday

11:00 Morning session - Jürgen Härtwig - Main Building, room 134
11:00 00:30:00 invited oral Wolfgang Neumann Quantitative TEM analysis of quantum structures
11:30 00:30:00 invited oral Piotr Dłużewski Electron diffraction and microscopy investigations of nanocrystals envelope
12:00 00:30:00 invited oral Wilfried Wurth Soft X-Ray Spectroscopy of Clusters, Surfaces, and Interfaces
12:30 Lunch break
14:00 Afternoon session - Jacek M. Grochowski - Main Building, room 134
14:00 00:30:00 invited oral Wroblewski Thomas Materials characterization using high flux diffraction.
14:30 00:30:00 invited oral Grzegorz P. Karwasz Application of positron annihilation techniques in semiconductor studies
15:00 00:30:00 invited oral Ann Terry Diffraction studies of the thickening transition in ideal polymers
15:30 Coffee break - Main Building, Main Hall (Duża aula)
15:50 Afternoon session - continued - Elisabeth Holub-Krappe - Main Building, room 134
15:50 00:30:00 oral Roman Pielaszek Precise determination of full Grain Size Distribution from diffraction peak profile as a result of kinematical theory of diffraction for polidispersive nanomaterials
16:20 00:15:00 oral Wojciech Paszkowicz Diamond as X-ray Wavelength Standard for Thermal-Expansion Studies Using Synchrotron Sources
16:35 00:15:00 oral Jacek M. Kołoczek Computation of powder diffraction patterns for carbon nanotubes.
16:50 00:15:00 oral Edyta Piskorska Characterization of the c- BN/ TiC, Ti3SiC2, TiN systems by element selective spectroscopy

September 17th, Wednesday

11:00 Morning session conducted by A. Kvick - Main Building, room 134
11:00 00:30:00 invited oral FRANCO RUSTICHELLI Neutron and synchrotron radiation non-destructive methods for the characterisation of materials for different applications
11:30 00:15:00 oral Deren Yang Microstructure of high temperature - pressure treated nitrogen doped Si determined by TEM, PL and X-Ray methods
11:45 00:15:00 oral Yuriy A. Perlovich Complete description of structure features of textured metal materials by use of modified X-ray methods and computer data treatment
12:00 00:15:00 oral Mieczysław Woch The modern techniques used in the Institute of Nonferrous Metals for manufacturing of metallic materials of specific structure and properties.
12:15 00:15:00 oral Wroblewski Thomas Industrial Research and Development with Synchrotron Radiation
12:30 Lunch break
14:00 Afternoon session conducted by J. Ghijsen - Main Building, room 134
14:00 00:30:00 invited oral Larry Margulies Microstructure Development in 3D studied by Synchrotron X Rays
14:30 00:30:00 invited oral Bogdan J. Kowalski Gallium nitride surface formation and modification by Mn deposition - photoemission studies with use of synchrotron radiation
15:00 00:15:00 oral Slawomir Kret Quantitative transmission electron microscopy investigation of localised stress in heterostructures
15:15 00:15:00 oral Kwun-Bum Chung Study of GdSi_{2-x} formation in the presence of an interfacial SiO_2 layer
15:30 Coffee break - Main Building, Main Hall (Duża aula)
15:50 00:15:00 oral Olivier Pagčs Percolation context in Be-based mixed crystals
19:00 Poster session

September 18th, Thursday

09:00 Morning session - Piotr Dłużewski - Main Building, room 134
09:00 00:30:00 invited oral Frederic OTT Surfaces and interfaces characterisation by neutron reflectometry.
09:30 00:30:00 invited oral Radosław Przeniosło Magnetic and crystalline microstructure of nanocrystalline metals studied by neutron and synchrotron radiation scattering
10:00 00:30:00 invited oral Yuri L. Slovokhotov Atomic structure of nanoparticles: X-ray diffraction and XAFS studies
10:30 Coffee break - Main Building, Main Hall (Duża aula)
11:00 Morning session - continued - Bogdan J. Kowalski - Main Building, room 134
11:00 00:30:00 invited oral Clemens T. Heske Spectroscopic investigation of buried interfaces and liquids with soft x-rays
11:30 00:15:00 oral Elisabeth Holub-Krappe The transition to perpendicular magnetization in an ultrathin Co film studied by XMCD and SXRR based magnetometry
11:45 00:15:00 oral Czesław Kapusta NMR study of La_{1-x}Sr_{x}MnO_{3} compounds
12:00 00:15:00 oral Bożena B. Bierska-Piech SAXS studies on materials inhomogeneous in nanoscale
12:15 00:15:00 oral Michal Kopcewicz RF-Mossbauer study of the magnetic properties of nanocrystalline alloys
12:30 00:15:00 oral Ilanit Fisher Correlation between the dielectric constant and porosity of nanoporous silica based thin films
12:45 Closing remarks - Jacek M. Grochowski - Main Building, room 134
13:00 Lunch break
14:30 Afternoon session - Bronislaw A. Orlowski - General Meeting of Polish Synchrotron Radiation Society - Main Building, room 134
15:30 Coffee break
15:50 Afternoon session - continued - Bronislaw A. Orlowski - General Meeting of Polish Synchrotron Radiation Society - Main Building, room 134
© 1998-2018 pielaszek research, all rights reserved Powered by the Conference Engine